Programista C# w środowisku Windows

Programista C# w środowisku Windows

Język programowania C# wielu osobom jednoznacznie kojarzy się z Windowsem i sytuacją, gdy powstaje oprogramowanie dedykowane temu środowisku. Nie jest to dziwne, gdyż C# opracowany został na potrzeby firmy Microsoft. Tworzenie aplikacji jako programista C# przez długi czas dotyczyło systemów z rodziny Windows. Jest to jednak uniwersalny obiektowy język programowania, wymagający odpowiedniego środowiska uruchomieniowego. Jak wyglądają usługi programistyczne C#, czym zajmuje się .NET developer?

Praca jako programista C# – możliwe obowiązki

Niemal każda firma programistyczna, w której pracuje programista C# ma określone wymagania i obowiązki takiego specjalisty it. Obok znajomości samego języka programowania, popularnych środowisk i bibliotek, współpraca w ramach software house wymaga niemalże zawsze również korzystania z narzędzi do kolaboracji. Oprogramowanie dedykowane tworzone w języku C Sharp to często złożone systemy. Dlatego zdarza się, że przy jednym projekcie współpracuje wielu specjalistów z różnych dziedzin czy nawet korzystających z różnych języków programowania. Jeżeli tworzone są również interfejsy internetowe aplikacji, może być konieczny na przykład doświadczony web developer. Kiedy zadaniem developera C# jest praca nad aplikacjami dla systemu Windows, może korzystać z wielu przydatnych, rozbudowanych bibliotek.

Jakimi narzędziami dysponuje programista C# w systemie Windows?

Tworzenie aplikacji w języku C# w środowisku systemu Windows wydaje się sposobem natywnym wykorzystania tego języka. Oprócz licznych środowisk zintegrowanych udostępniających kompletne narzędzia, jakie może wykorzystać programista C#, kluczowe wydaje się naturalne korzystanie z interfejsów i bibliotek systemowych. Intuicyjne projektowanie i programowanie aplikacji dzięki Windows Forms, ASP.NET, WPF czy MFC to tylko kilka z wielu możliwości. Dzięki nim w tym języku powstają aplikacje webowe, jak również możliwe jest tworzenie aplikacji na Androida dzięki Xamarin. Cały framework .NET pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości języka C# w systemie Windows, ale również na projektowanie aplikacji międzyplatformowych.

Programista C# i technologia .NET

Wiele osób kojarzy tworzenie aplikacji w C# głównie z technologią .NET. Jest to jedna z możliwości, więcej o pracy jako programista NET możesz przeczytać w artykule .NET developer wczoraj i dziś – jak zmieniają się technologie Microsoftu? W przeważającej większości software house, gdzie wykorzystywany jest C# korzysta się również z .NET. Ten framework udostępnia zarówno środowisko uruchomienowe, jak i zestaw narzędzi i struktur pozwalających na szerokie użycie języka. Co więcej, ponieważ jest to obecnie środowisko międzyplatformowe, również wytwarzanie oprogramowania może dotyczyć różnych systemów i urządzeń. Każdy programista C# jest tak naprawdę wspierany przez Microsoft, gdyż firma stale pracuje nad rozwojem tego języka. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że popularny silnik gier Unity  korzysta z Frameworka .NET oraz języka C#. Z użyciem Unity możliwe jest tworzenie aplikacji VR, które stale zyskują na popularności.