tworzenie aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnych – jak one powstają?

Ze smartfonów, tabletów, wearables czy innych urządzeń mobilnych korzysta niemal każdy, kto ma na co dzień styczność z technologią. Aby spożytkować ich możliwości w pełni, nie wystarczy sam system operacyjny i wbudowane funkcje. Aplikacje dedykowane szczególnym potrzebom użytkownika to szansa na dopasowanie funkcjonalności urządzenia, komunikację i integrację z wybranymi serwisami. Tworzenie aplikacji mobilnych dla systemów Android, iOS czy tych kończących już cykl życia z rodziny mobilnych Windows to bardzo ważna gałąź usług programistycznych. Jak powstają aplikacje mobilne, dlaczego tworzenie aplikacji na Androida jest kluczowe, jakie funkcje mogą być w nich zaszyte?

Od badania potrzeb po działający program – tworzenie aplikacji mobilnych

Proces obejmujący tworzenie aplikacji mobilnych tak naprawdę w ogólnym postrzeganiu nie różni się od metodyki, która obejmuje wytwarzanie oprogramowania innego typu. W zależności od przyjętych założeń produkcyjnych, wymagań klienta, celów powstawania czy upgrade programu najistotniejsze w pierwszej fazie jest poznanie i zrozumienie potrzeb. Właściwe projektowanie aplikacji, na przykład jedną z metod przyrostowych, to także istotny krok na drodze do celu, jednak nie zajmuje się nim zwykle programista Java czy konsultant IT, ale dobry inżynier oprogramowania. Współczesne aplikacje mobilne to jednak nie tylko samodzielnie działający program. Warunki rynkowe wymuszają integrację różnorodnych usług, korzystanie z na przykład lokalizacji dostępnej w telefonie, płatności, sieci społecznościowych, dlatego zaawansowane tworzenie aplikacji mobilnych nie jest prostym zadaniem.

Efektywne tworzenie aplikacji Android

Każda firma programistyczna, której usługi zawierają także tworzenie aplikacji mobilnych, powinna skupiać się na efektywności pracy. System Android w różnych wersjach dostępny jest w większości urządzeń mobilnych, dlatego też na tę platformę najczęściej powstają programy. Dobra współpraca z klientem i koordynacja projektu to klucz do sukcesu. Czasami rozwiązanie polegające na wykorzystaniu zespołu z outsourcing IT również sprawdza się dobrze, zwłaszcza gdy praca nad tworzeniem aplikacji ma bazować na istniejących już programach czy na przykład systemach ERP. Integracja serwisów takich jak znane aplikacje internetowe w tworzeniu aplikacji mobilnych może także wymagać przy programowaniu aplikacji mobilnych współpracy z różnymi dostawcami usług.

Jak wygląda tworzenie aplikacji mobilnych na różne platformy?

Mimo iż systemy z serii Android obejmują większość rynku urządzeń mobilnych, osoby czy firmy zamawiające aplikacje w software house zwykle nie chcą pomijać użytkowników innych systemów. Często tworzenie aplikacji na nie jednak jest okrojone jedynie do podstawowych funkcjonalności, całą resztę możliwości przerzucając na aplikacje webowe danego serwisu. Złożone tworzenie aplikacji mobilnych może natomiast wymagać pracy wielu specjalistów IT z różnych dziedzin, programistów baz danych a w etapie końcowym testera oprogramowania. Warto skorzystać z usług sprawdzonego software house – skontaktuj się z nami i doświadcz, jak tworzone są aplikacje mobilne w naszej firmie.