web developer

Czym się zajmuje Web Developer?

Współczesny świat ciężko jest sobie wyobrazić bez sieci Internet. Tworzą ją liczne serwisy, aplikacje internetowe, usługi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kto stoi za powstaniem stron, które odwiedzasz, serwisów, z których korzystasz na co dzień? Choć z pewnością część z nich tworzona jest z użyciem gotowego oprogramowania i szablonów opracowanych wcześniej, to jednak za właściwym wyglądem, mechaniką i obsługą użytkowników większości z nich stoi web developer.

Co oznacza web developer?

Kim tak właściwie jest web developer? Tłumacząc dosłownie z angielskiego w ujęciu IT, otrzymalibyśmy programistę stron internetowych. Z pewnością jest to specjalista IT, czyli programista, jednak nie da się go dokładnie zdefiniować, jest to pojęcie bardzo ogólne, a zaczyna nabierać szczegółowego znaczenia, kiedy określony jest zakres zadań czy technologii. Odpowiada on za aplikacje internetowe — przede wszystkim ich tworzenie. Ścieżek rozwoju, zakresu umiejętności oraz możliwości dla web developera jest wiele. Najczęściej jest to programista front end, odpowiedzialny za widoczną dla użytkownika końcowego stronę, jej mechanikę, aplikację internetową. Jednak również specjaliści IT pracujący na tak zwanym backendzie, a także devops określani są mianem web developerów. W odróżnieniu od architekta stron internetowych, web developer nie zajmuje się grafiką czy estetyką www od strony jej projektowania. Również sama jej treść nie leży w zakresie zadań, jakie ma programista front end, treścią zajmuje się klient, copywriter czy osoba odpowiedzialna za pozycjonowanie.

Jak web developer tworzy aplikacje internetowe?

Osoby pracujące jako web developer mogą zarówno pracować w software house, jak i być wolnymi strzelcami, prowadzić własne firmy czy być zatrudnianymi przez duże korporacje. Aplikacje internetowe można określić jako oprogramowanie dedykowane, tworzone na zamówienie zgodnie z określonymi potrzebami. Tworzone są w zróżnicowanych technologiach, jednak jako podstawy niezbędne wyróżnia się HTML, CSS i JavaScript oraz wszystkie narzędzia i aplikacje wykorzystywane w procesie produkcji. Programista back end, specjalista z zakresu DevOps czy też w pełnym zakresie Full Stack Developer wykorzystują oczywiście także inne, zwykle bardziej zaawansowane technologie programistyczne. W zależności od wybranych przez klienta technologii, ewentualnych systemów, z jakimi dodatkowo aplikacje mają być powiązane, proces, jaki obejmuje oprogramowanie na zamówienie, może być zarówno stosunkowo prosty, jak i bardzo złożony.

Aplikacje webowe — zróżnicowanie technologii

Zlecenie zaawansowanej aplikacji webowej nieznanemu specjaliście web developer może być problematyczne. Warto korzystać z usług sprawdzonego software house przy całościowym projekcie czy też przy niektórych projektach z outsourcingu IT. Kompetentni i doświadczeni programiści w zespołach gwarantują całościowe podejście do tematu jak również zgodną z założeniami, terminową realizację projektu. Zróżnicowane technologie wykorzystywane dotychczas w tworzeniu systemów w firmie mogą wymóc specjalistyczne potrzeby. Praca w aplikacjach środowiska systemu Windows zwykle wiąże się z koniecznością skorzystania z wiedzy .Net developer. Rozwój istniejących już aplikacji wymusza niekiedy korzystanie z technologii znanych przede wszystkim doświadczonym web developerom. Baza specjalistów — programistów języków skryptowych (zobacz listę naszych programistów JavaScript), funkcjonalnych czy właśnie środowiska .NET (zobacz listę naszych .NET developerów) czy Java, łączących swoją wiedzę również z zakresem tworzenia dynamicznych stron internetowych to podstawa do skutecznej realizacji nawet najbardziej zaawansowanych projektów.