Firma programistyczna

Czym tak naprawdę zajmuje się firma programistyczna?

Software house określany jest często mianem firma programistyczna. Zatrudnia zwykle specjalistów z dziedziny IT – programistów, analityków czy projektantów i świadczy usługi programistyczne. Czym zatem cechuje się firma programistyczna, jak wygląda tworzenie aplikacji w takim miejscu, czy ich zadaniem jest także obsługa systemów dziedziczonych? Zapraszamy do lektury artykułu.

Dobra firma programistyczna — specjaliści IT i usługi outsourcing IT

Czy należysz do osób, którym specjalista IT kojarzy się z nerdem w okularach i flanelowej koszuli, intensywnie wpatrującym się w ekran komputera, piszącym z prędkością światła na klawiaturze i niemającym zbyt wielkiego pojęcia o otaczającym go świecie? Takie wyobrażenia są częste, choć już od dawna odbiegające nieco od rzeczywistości. Osoby zajmujące się dziedziną taką jak wytwarzanie oprogramowania w różnych software house, utożsamianych jako firma programistyczna nie różnią się prawie niczym od “zwykłych ludzi”. Każdy programista JavaScript, C# czy .NET developer, a także web developer czy tester oprogramowania to inteligentny, znający się na swoim fachu człowiek, pracujący jako wolny strzelec, specjalista IT w określonym przedsiębiorstwie lub developer w firmie programistycznej. Może również świadczyć usługi na rzecz innych firm jako członek zespołu outsourcing IT.

Tworzenie aplikacji od podstaw w firmie programistycznej

Właściwie każda firma programistyczna to miejsce, w którym powstaje lub jest rozwijane oprogramowanie. Czasem jednak ciężko mówić o fizycznym miejscu, gdyż tworzenie aplikacji to bardzo często praca wykonywana zdalnie, zarządzana dzięki licznym programom wspomagającym programistów. Dopracowane oprogramowanie dedykowane tworzone od podstaw w software house wymaga złożonego procesu projektowego, najlepiej zgodnego z określoną metodologią. Więcej o nim możesz przeczytać w artykule Tworzenie aplikacji w software house – najlepsze oprogramowanie na zamówienie. Firma programistyczna może specjalizować się w określonej gałęzi, na przykład tworzenie aplikacji na Androida czy zaawansowane programowanie aplikacji mobilnych, albo też skupiać się na określonych technologiach tworzenia oprogramowania – .NET developer, programista JavaScript czy programista C++.

Firma programistyczna a systemy legacy — dziedziczone

Trudnym zagadnieniem, jakim nie każda firma programistyczna jest w stanie się zająć, są tak zwane systems legacy, czyli aplikacje czy złożone systemy z określonym długiem technologicznym, o dużym znaczeniu dla przedsiębiorstwa. Najczęściej są to wykonane kiedyś programy na zamówienie, które powstawały z pominięciem dobrych praktyk programistycznych i stwarzają coraz większe problemy. Dobry inżynier oprogramowania wraz z zespołem składającym się z niejednego specjalisty IT, programisty .NET czy innej technologii może podjąć się stopniowego zastąpienia lub przebudowy takiego systemu. Wykorzystywany w takich sytuacjach outsourcing pracowników IT pozwala stworzyć dobrze udokumentowane, sprawne aplikacje dedykowane.