software house

Software house – co to właściwie znaczy?

Styczność z komputerami w różnorodnych postaciach, urządzeniami mobilnymi i oprogramowaniem ma praktycznie każdy. Aplikacje i systemy działające na tych sprzętach musiał ktoś zaprojektować i stworzyć. Software house, czyli w wolnym tłumaczeniu dom oprogramowania to właśnie miejsce, gdzie powstają programy na zamówienie. W całym procesie, jaki obejmuje tworzenie aplikacji, jest jednak wiele etapów oraz osób odpowiedzialnych za różnorodne aspekty, często jedynie luźno związane z programowaniem.

Kto może pracować w software house?

Odpowiedzią narzucającą się na pytanie o pracowników software house będą z całą pewnością różnego typu developerzy IT. Firma programistyczna najczęściej zatrudnia wiele osób określanych jako specjalista IT, posiadających biegłość w określonej gałęzi informatycznej. Będą to zatem zarówno programista JavaScript, Java czy PHP, jak i  programista baz danych czy doświadczony tester oprogramowania. Wszystko zależy, z jakiej dziedziny projekty są realizowane, a także jakie narzędzia i techniki wykorzystywane przy ich opracowywaniu. Jednak dopracowany proces obejmujący tworzenie aplikacji wymaga także współpracy z klientem przez osoby odpowiednio do tego przygotowane, jak również samego zarządzania zespołem, które powinno być powierzone doświadczonym managerom projektów. Tego typu firma programistyczna to również bardzo często miejsce pracy specjalistów z zakresu marketingu, jak i w dużych zespołach ekspertów HR.

Software house a agencje interaktywne

Nierzadko pojęcie software house używane jest zamiennie z agencją interaktywną, choć zwykle firmy te mają nieco inny profil działalności. Z ogólnego punktu widzenia obydwie mogą opracowywać aplikacje internetowe, jednak agencje interaktywne są przeważnie formą agencji reklamowych skupiających się na wizerunku klienta w sieci. Mają określone cele biznesowe i marketingowe, zostawiając usługi programistyczne firmom specjalizującym się w tej dziedzinie. Tworzenie aplikacji mobilnych, internetowych, zaawansowane technologicznie programy i integracje to najczęstsze zadania dla pracowników takiej firmy programistycznej. Skupiają się oni przede wszystkim na aspekcie technicznym projektów, właściwej funkcjonalności, zgodności z dobrze ustalonymi wymaganiami. Nierzadko jednak agencje interaktywne mają działy zajmujące się również skomplikowanymi projektami informatycznymi, przez co pojęcia w wielu przypadkach są łączone.

Główne zadania realizowane przez software house

Firmy programistyczne określane mianem software house tworzą oprogramowanie dedykowane, czyli najczęściej wyspecjalizowane programy na zamówienie. Skupiają się przede wszystkim na właściwym rozpoznaniu potrzeb klienta, by opracowana specyfikacja była właściwa. Bez względu na to, czy jest to tworzenie aplikacji na Androida mających powiązania z istniejącymi systemami, czy aplikacje webowe, systemy klasy ERP albo e-commerce, każdy z rodzajów oprogramowania musi przejść przez poszczególne etapy produkcji, zakończone testami oraz wdrożeniem. O tym, jak mogą powstawać programy, przeczytasz także w artykule Tworzenie aplikacji w software house – najlepsze oprogramowanie na zamówienie.