programista front end

Praca jako programista front end. Wymagane umiejętności

Stanowisko określane jako programista front end jest często wybierane przez osoby wchodzące na rynek pracy. W powszechnej opinii obowiązki nie są na początek bardzo wymagające jak w przypadku innych developerów, a firma programistyczna jest skłonna zatrudniać osoby bez większego doświadczenia. Jakie umiejętności warto posiadać, aplikując na takie miejsce pracy?

Wymagania na stanowisku programista front end

Okazuje się, że praca jako programista front end może w każdym software house lub innej firmie wyglądać w nieco odmienny sposób, podobnie jak lista stawianych wymagań. Wynika to przede wszystkim z dosyć szerokiego pojęcia, jakie obejmuje front end, biorąc pod uwagę aplikacje webowe. Przeważnie jednak tworzenie aplikacji internetowych od tej strony wymaga znajomości technologii HTML5, CSS3 oraz JavaScript. Oprócz tego programista JavaScript najczęściej musi umieć sprawnie pracować w określonym frameworku i korzystać z wybranych bibliotek oraz narzędzi. Czasem pomimo tego programista front end według pracodawców powinien także zajmować się elementami graficznymi, albo nawet całą mechaniką strony. Pracując wtedy na przykład jako programista PHP, przejmuje obowiązki stawiane zwykle na stanowisku web developer. Jest to jednak zbytnie uogólnianie zakresu umiejętności, mogące wprowadzać w błąd wiele osób.

Programista front end i popularne frameworki

Tworzenie aplikacji internetowych najczęściej ma miejsce w określonym środowisku. Poziom zaawansowania, jaki mają współczesne aplikacje webowe, uniemożliwia przygotowanie ich w prostym edytorze tekstu, jak to miało miejsce w przypadku pierwszych stron internetowych sprzed kilku dekad. Wykorzystanie dużych, rozwiniętych frameworków przy tworzeniu front endu jest korzystne najczęściej w przypadku złożonych projektów. Warto, by programista front end przynajmniej orientował się w wybranym frameworku, na przykład Angular.js w jednej z wersji czy prostszym Vue.js. Istnieją również środowiska obejmujące aplikacje webowe zarówno od strony front, jak i back, dzięki którym jeden zespół może być odpowiedzialny za kompleksowe tworzenie aplikacji internetowych. Meteor.js wykorzystują także full stack developerzy, którzy mają w zakresie obowiązków programowanie aplikacji mobilnych czy desktopowych.  W pracy w software house niemalże na pewno wykorzystywany będzie przynajmniej jeden z popularnych frameworków, co może narzucić wymaganą znajomość konkretnych narzędzi. Dowiedz się więcej – Czym tak naprawdę zajmuje się firma programistyczna?

Czy zawsze programista front end to programista JavaScript?

Popularność oraz stosunkowa prostota języka skryptowego JavaScript sprawiła, że jest on najczęściej wykorzystywany do budowania interaktywnych aplikacji internetowych, w których liczne działania wykonywane są po stronie użytkownika, w przeglądarce. Dlatego też programista Java Script ze znajomością HTML5 oraz CSS3 będzie najczęściej poszukiwanym front end developerem, jednak często mogą być potrzebni także specjaliści w technologiach TypeScript, RWD, Rest API czy AJAX, w zależności od specyfiki, jaką obejmuje dane projektowanie aplikacji. Dobry inżynier oprogramowania posiada szeroką wiedzę, dzięki której nawet jeżeli specjalizuje się w określonej technologii i środowisku, bez większych problemów może zaznajomić się na potrzeby projektu z innymi potrzebnymi bibliotekami czy metodologiami.