tworzenie aplikacji na Androida

Tworzenie aplikacji na Androida – jakich użyć narzędzi?

Urządzenia z systemem Android są na tyle powszechne, że tworzenie aplikacji na Androida jest popularne nawet wśród osób niezajmujących się na co dzień programowaniem. Jakie narzędzia cieszą się powodzeniem i kto ich może używać? Czy do stworzenia aplikacji mobilnych konieczna jest szeroka wiedza programistyczna?

Proste środowiska umożliwiające tworzenie aplikacji na Androida

Czy każdy, kogo interesuje tworzenie aplikacji na Androida, może to robić? Twórcy systemu Android, czyli konsorcjum współtworzone przez Google, założyli, że tak, opracowując środowisko App Inventor. To oprogramowanie dedykowane do modułowego projektowania i programowania aplikacji Android obecnie rozwijane jest przez MIT. Umożliwia intuicyjne programowanie aplikacji mobilnych dzięki interfejsowi w stylu “przeciągnij i upuść”. Stworzenie prostego panelu użytkownika i uzupełnienie go o funkcjonalności z wykorzystaniem dostępnych elementów odbywa się w oknie przeglądarki Chrome lub Firefox. Liczne tutoriale, szerokie aktywne fora użytkowników oraz stale rozwijana bogata dokumentacja pozwala na tworzenie aplikacji bez konieczności zgłębiania kodu źródłowego. Wystarczy wykorzystać aplikacje webowe MIT APP Invertor logując się kontem Google, a po ukończeniu projektu z właściwą konfiguracją można stworzoną aplikację dodać do sklepu Google Play.

Zaawansowane tworzenie aplikacji na Androida – SDK i środowiska programistyczne

Jednak często innowacyjne tworzenie aplikacji na Androida wymaga wykorzystania zaawansowanych zdolności programistycznych oraz dedykowanych, zintegrowanych środowisk. Jednym z oficjalnie polecanych języków programowania, wykorzystywanym w niejednym software house, jest Kotlin. Bazuje na maszynie wirtualnej Java. Semantyką i syntaktyką jest zbliżony do najpopularniejszego języka programowania, dzięki czemu każdy programista Java bez problemów może się na niego przestawić. Ale również na przykład .NET developer, dzięki współczesnym zaawansowanym funkcjonalnościom środowiska programistycznego Visual Studio ma możliwość tworzenia aplikacji mobilnych. Prawie każdy większy SDK udostępnia odpowiednie narzędzia, często jako dodatek lub wtyczka. Przeczytaj też: Tworzenie aplikacji mobilnych – jak one powstają?

Główne etapy obejmujące tworzenie aplikacji na Androida – narzędzia wspierające pracę

Programowanie aplikacji mobilnych o zaawansowanej funkcjonalności to bardzo często praca zespołowa wielu specjalistów z różnych dziedzin. Obejmuje ona projektowanie aplikacji zgodne z określonymi wcześniej i na bieżąco weryfikowanymi wymaganiami, etap implementacji, testowanie a na koniec wdrożenie. W każdym z kroków pomogą nie tylko dedykowane środowiska programistyczne, ale również repozytoria kodu źródłowego czy nawet systemy klasy ERP do planowania zasobów w przypadku większego projektu. Każde profesjonalne wytwarzanie oprogramowania wiąże się z równolegle tworzoną dokumentacją. Wiele środowisk posiada wspomniane elementy, umożliwiające optymalną kooperację i spójność tworzonych projektów. Dzięki temu tworzenie aplikacji mobilnych kończy się sukcesem – zgodną z wymaganiami działającą aplikacją oddaną na czas do użytkowania.