firmy programistyczne jakich pracowników potrzebują

Jakich pracowników potrzebują firmy programistyczne?

Wiele mówi się o tym, że firmy programistyczne stale borykają się z problemem braku odpowiedniej ilości wykwalifikowanych pracowników. Przeglądając ogłoszenia o pracę nie trudno spotkać propozycje pracy na stanowiskach programista Java, web developer czy tester oprogramowania. Jak wygląda zapotrzebowanie na programistów i specjalistów IT, co jest najważniejsze dla pracodawców, w jaki sposób zdobywają pracowników?

Rynek pracy a firmy programistyczne w Polsce i na świecie

Usługi programistyczne to bardzo specyficzna dziedzina posiadająca szereg rozmaitych specjalizacji o różnych stopniach zaawansowania. To nie tylko tworzenie aplikacji, ale również projektowanie aplikacji, ich rozwój, utrzymywanie, integracja i wiele innych działań wymagających złożonych umiejętności. Deficyt pracowników na rynku pracy odczuwany przez firmy programistyczne wynika w dużej mierze nie tyle z braku odpowiednio wykształconych osób, a z niedostatecznie dużego doświadczenia pasującego do określonych potrzeb. Poszukiwany programista C# /.NET czy Java developer najczęściej ma wymóg kilkuletniego doświadczenia, wcześniejszej pracy jako Junior czy nawet Senior developer. Powoli się to zmienia na wzór firm zagranicznych, które często dużo inwestują w pracownika, szkolenia, a nawet przebranżowienie. Nierzadko osoba mająca predyspozycje, ale brak wiedzy i wykształcenia dzięki dedykowanym programom szkoleniowym podejmuje skuteczną pracę jako na przykład .NET czy SQL developer. Ale też wbrew pozorom często firmy programistyczne poszukują nie tylko programistów, ale również innych pracowników. Więcej o działalności firm programistycznych możesz przeczytać także tutaj: Czym tak naprawdę zajmuje się firma programistyczna?

Firmy programistyczne – wykształcenie czy doświadczenie?

W tym miejscu pojawia się pytanie nurtujące wiele osób zainteresowanych karierą w dziedzinie informatyki – czy w procesie rekrutacji prowadzonej przez firmy programistyczne ważniejsze jest kierunkowe wykształcenie czy raczej praktyka? Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, choć ogłoszenia o pracę jako specjalista IT w wybranej technologi zdają się mówić co innego. Jest to jednak pewnego rodzaju błędne koło, gdyż bez odpowiedniego wykształcenia trudno o zdobycie doświadczenia zawodowego, natomiast dysponując samym dyplomem ukończenia studiów, bez praktyki, nie da się w łatwy sposób zdobyć pracy. Oczywiście wiele osób pracujących na przykład jako web developer całą swoją wiedzę i praktykę mogło zdobywać samodzielnie, jednak już sam fakt zatrudnienia w konkretnym software house czy przez określoną firmę potrzebującą rozwiązań z dziedziny IT wymagał przedstawienia określonego portfolio umiejętności.

Rekrutacje i szkolenia prowadzone przez firmy programistyczne

Czy zatem istnieją w Polsce miejsca, gdzie zatrudniony zostanie inżynier oprogramowania świeżo po studiach bez doświadczenia? Z pewnością, jednak z drugiej strony mało który przyszły informatyk nie podejmuje pracy jako początkujący programista PHP, Java czy innej technologii jeszcze studiując, często nawet na pierwszym roku. Również w większości przypadków sam program studiów wymaga praktyk zawodowych, po których w wielu przypadkach praktykant staje się etatowym pracownikiem software house czy korporacji. Z drugiej strony osoby niedysponujące wykształceniem, będące jednak tak zwanymi samoukami także mają szansę być zatrudnionym przez firmy programistyczne, gdyż mało która rekrutacja wymaga wyższego wykształcenia. Ważne są umiejętności, które czasami można zdobyć w dedykowanych programach szkoleniowych.