Oprogramowanie dedykowane

Oprogramowanie dedykowane a systemy pudełkowe

W wielu firmach rozpoczynających działalność, rozszerzających jej zakres czy dokonujących zmian osoby decyzyjne zastanawiają się, jakie oprogramowanie wybrać do realizacji najważniejszych zadań i lepszej organizacji pracy. Najczęściej pojawia się pytanie, czy zdecydować się na oprogramowanie dedykowane stworzone przez określoną firmę lub software house, czy lepiej zakupić gotowy system. Czasami także rozważane jest tworzenie aplikacji w ramach usług typu outsourcing IT, kiedy oprogramowanie na zamówienie powstaje bezpośrednio w danym przedsiębiorstwie przy udziale pracowników z zewnątrz.

Jakie możliwości daje oprogramowanie dedykowane?

Właściwie zaprojektowane i wdrożone oprogramowanie dedykowane jest produktem dopasowanym do indywidualnych potrzeb klienta. Jeżeli są one celnie określone, a procesy biznesowe, które programy na zamówienie mają wspierać szczegółowo opisane,  to takie aplikacje będą przyspieszać pracę i potencjalnie generować większe zyski. Bez wątpienia również integracja z innymi systemami wykorzystywanymi w firmie będzie łatwiejsza, jeżeli powstanie oprogramowanie na zamówienie. Najważniejszy jest jednak właściwie przeprowadzony proces, jaki obejmuje tworzenie aplikacji. Tylko doświadczone profesjonalne zespoły świadczące usługi programistyczne powinny podejmować się takich zadań. Więcej o tym, jak powstaje oprogramowanie „szyte na miarę”, możesz przeczytać w artykule Tworzenie aplikacji w software house – najlepsze oprogramowanie na zamówienie.

Oprogramowanie dedykowane – przewaga nad systemem out of the box

Tworzone na zamówienie oprogramowanie dedykowane już w fazie powstawania może być dostosowane do istniejących systemów baz danych czy komunikacji z klientami. Co więcej, obowiązujące w przedsiębiorstwie procedury, opracowany i stosowany proces obiegu dokumentów czy decyzyjność programy na zamówienie będą uwzględniać w całości. Nie będzie konieczności dostosowywania sposobu postępowania, regulaminów i przyzwyczajeń do funkcji kupionego oprogramowania, które z punktu widzenia danej firmy może być nieintuicyjne. Oczywiście proces powstawania mocno rozbudowanych systemów do finalnej wersji może trwać nawet kilka miesięcy, ale również wdrażanie czy dostosowywanie gotowych systemów jest czasochłonne. Aplikacje dedykowane są najczęściej oprogramowaniem rozwojowym, z możliwością dalszego dodawania koniecznych elementów.

Kiedy system pudełkowy będzie lepszy niż oprogramowanie dedykowane?

Choć wydawać by się mogło, że dobrze opracowane i udokumentowane oprogramowanie dedykowane jest najlepszym rozwiązaniem, jest szereg sytuacji, w których równie dobrze sprawdzi się program z pudełka. Systemy klasy ERP mogą lepiej się sprawdzać kupione jako gotowy produkt, gdyż takie oprogramowanie dostarcza najczęściej szerokiej funkcjonalności i dopiero mając możliwość skorzystania, klient może uświadomić sobie potrzeby. Systemy pudełkowe są z reguły tańsze, dlatego kiedy budżet jest mocno ograniczony, tworzenie aplikacji od podstaw jest najczęściej niemożliwe. System prosto z pudełka może również po prostu spełniać wszystkie pożądane funkcje, przez co usługi programistyczne okazują się zbędne. Mimo to oprogramowanie dedykowane to często wybierane rozwiązanie, by dysponować w pełni dopasowanym do potrzeb rozwiązaniem.