Oprogramowanie wspierające tworzenie aplikacji

Tworzenie aplikacji: oprogramowanie wspierające

Zaawansowane tworzenie aplikacji wymaga wielopoziomowej współpracy najczęściej wielu developerów lub też zespołów składających się z osób takich jak specjalista IT, wyspecjalizowani programiści, tester oprogramowania czy menedżer projektu. Dlatego kluczowym zadaniem przy zarządzaniu pracą w software house lub innym zespole, gdzie tworzenie aplikacji ma miejsce, jest dobór odpowiednich narzędzi, oprogramowania umożliwiającego optymalną współpracę.

Środowiska umożliwiające tworzenie aplikacji

Ważnym elementem mającym wpływ na tworzenie aplikacji jest środowisko programistyczne, w którym ono powstaje. W trakcie pracy nad wspólnym projektem często pośrednio łączone są różne języki programowania. Przykładem może być web developer, który tworząc aplikacje internetowe oprócz języków skryptowych mechaniki strony, CSS/HTML do opracowania jej wyglądu może również potrzebować narzędzi, jakie wykorzystuje programista SQL do tworzenia zapytań do bazy danych. Wybór jednego zintegrowanego środowiska programistycznego IDE pozwoli na lepszą standaryzację pracy. To nie tylko zaawansowany edytor kodu źródłowego usprawniający pracę, ale także wbudowany kompilator bądź interpreter, debugger, możliwość refaktoryzacji czy wykorzystywania szablonów. Wytwarzanie oprogramowania to także testowanie, które w dobrym IDE, często z użyciem odpowiednich wtyczek jest szeroko wspierane.

Skuteczne tworzenie aplikacji – narzędzia dodatkowe

Proces obejmujący tworzenie aplikacji wymaga wielu narzędzi pobocznych, ułatwiających zarządzanie i wspierających bezpieczeństwo projektu. Należą do nich na przykład systemy kontroli wersji takie jak SVN, GIT czy Mercurial, a także systemy zarządzania zależnościami. Te drugie są szczególnie istotne dla narzędzi automatycznego budowania projektów, które zawarte są w praktycznie każdym złożonym środowisku. Programując aplikacje internetowe, developerzy korzystają także z wbudowanych serwerów aplikacji czy baz danych. Niektóre projekty mogą wymagać również wbudowanej konsoli do szybszego weryfikowania działania kodu, zaś niemal każdy .net developer czy inny programista aplikacji z GUI docenia intuicyjny kreator interfejsu użytkownika w aplikacjach środowiska graficznego systemu. Jeżeli chodzi o tworzenie aplikacji na Androida, IDE stworzone na inne systemy niemalże obowiązkowo ma wbudowany emulator dla aplikacji mobilnych. O tworzeniu aplikacji mobilnych możesz przeczytać także w artykule: Tworzenie aplikacji na Androida – jakich użyć narzędzi?

Projektowanie, planowanie i zarządzanie obejmujące tworzenie aplikacji w zespole

Aplikacje dedykowane do tworzenia projektów systemów informatycznych, przepływu danych czy logiki biznesowej mogą być częścią lub wtyczką do IDE, choć bardzo często do tego celu wykorzystuje się osobne programy. Tworzenie z GUI, czyli graficznym interfejsem użytkownika, często bazuje bezpośrednio na projekcie graficznym. To on stanowi strukturę, szkielet aplikacji, dlatego jest tak ważny. Przy dużych projektach planowanie pracy zespołu i zarządzanie nim może być wykonywane równolegle do prac programistycznych, nie musi mieć i zwykle nie ma miejsca w tym samym środowisku. Wykorzystywane jest oprogramowanie dedykowane do planowania, wspierające komunikację w zespole, zarządzanie wiedzą, kontrolujące czas i produktywność, a także umożliwiające zarządzanie błędami i poprawkami.