Usługi IT

Usługi IT we współczesnym świecie

Technologia wokół to już nieodłączny element życia. Branża informatyczna podlega bardzo dynamicznym zmianom, podobnie zresztą jak związane z nią usługi IT. Internet, komputery, smartfony i inne urządzenia smart stały się nie tylko narzędziami do pracy i nauki, ale również podstawą rozrywki, tworzenia społeczności, źródłem informacji oraz coraz bardziej wykorzystywanym nośnikiem reklamowym. Dlatego też tak bardzo ważny praktycznie w każdej dziedzinie choćby pośrednio związanej z technologią informacji jest sprawny specjalista IT wykonujący określone zadania. Co mogą one obejmować?

Wykonywanie usługi IT – na czym polega?

Profesjonalne usługi IT to najczęściej bardzo szerokie pojęcie. Choć niektórym kojarzyć się może jedynie bezpośrednio ze sprzętem komputerowym, jego konfiguracją czy naprawą, to jednak największą część rynku stanowią usługi programistyczne obejmujące także przetwarzanie danych. Profesjonalne tworzenie aplikacji komercyjnych, ale również użytkowych czy rządowych to bardzo istotna gałąź branży. Wpisuje się w nią częściowo outsourcing IT, który jest sposobem na czasowe swoiste wynajęcie osób do tworzenia rozwiązań informatycznych w danej firmie takich jak oprogramowanie dedykowane czy aplikacje webowe. Doświadczony i wyspecjalizowany w określonej dziedzinie programista C#, Java lub innej technologii nie jest w stanie sam tworzyć produktów obejmujących całe systemy czy złożone aplikacje internetowe, wymaga to współpracy w zespole na przykład w software house. Dlatego wyłączając podstawowe usługi konsultingowe, serwisowe czy związane z odzyskiwaniem danych, usługi IT są złożone i wieloetapowe. O tym, jak wygląda powstawanie oprogramowania dedykowanego w software house, możesz przeczytać w Tworzenie aplikacji w software house – najlepsze oprogramowanie na zamówienie.

Różnorodni specjaliści świadczący usługi IT

Czy tylko specjalista IT może świadczyć usługi IT? W szerokim pojęciu z pewnością nie, gdyż do wykonania wielu czynności związanych z usługami z dziedziny informatyki nie jest konieczne bogate doświadczenie czy wykształcenie. Dlatego warto rozróżniać poszczególne gałęzie informatyki, by uniknąć nieporozumień. Przykładem może być tworzenie aplikacji na Androida, które zlecane jest zespołom programistów jako usługa IT. Jednak w takim zespole pracować mogą również, w zależności od złożoności projektu graficy, specjaliści od marketingu czy kontaktów z klientem. Biznesowe projektowanie aplikacji jest także nieodłącznym elementem większych systemów, a nie jest ono związane stricte z pracą, jaką zwykł wykonywać inżynier oprogramowania. Co więcej, w zakresie definicji usługi IT mieszczą się czynności związane z przetwarzaniem danych, administracją systemów, wszystkie czynności doradcze czy naprawa sprzętu komputerowego albo peryferiów. Istnieje szczegółowa dyrektywa – rozporządzenie jednej z Komisji Unii Europejskiej definiujące, co można zaliczać do usług informatycznych. Biorąc ją pod uwagę, cały proces obejmujący wytwarzanie oprogramowania jest tylko pewnym odsetkiem szerokiej branży usług IT, choć zdawać by się mogło, najbardziej istotnym.