web developer

Web developer na rynku pracy – co musi umieć?

Dobrej jakości aplikacje internetowe pomagają w wykonywaniu wielu codziennych czynności, potrafią ułatwić pracę i życie. Towarzyszą ludziom na co dzień, często nawet ich użytkownicy nie do końca zdają sobie sprawę, jak bardzo są do nich przyzwyczajeni, póki aplikacje webowe działają właściwie. Dlatego też specjalista IT taki jak web developer, który aktywnie uczestniczy w procesie obejmującym tworzenie aplikacji, jest pożądany na rynku pracy. Co jednak osoba starająca się o to stanowisko powinna potrafić? Czy istnieje zestaw uniwersalnych umiejętności web developera?

Web developer i szerokie wymagania

Okazuje się, że porównując różnorodne oferty pracy na stanowisko web developer, znaleźć można spory przekrój niemal całkowicie różnych wymagań. Co więcej, od niektórych osób zatrudnianych na tego rodzaju stanowisku oczekuje się umiejętności takich, jakie posiada backend developer, czyli na przykład programista PHP, frontend developer – co łącznie daje full stack developera, a czasem nawet wymagana jest znajomość obróbki grafiki komputerowej. Takie szerokie wymagania stawiane są najczęściej przez firmy liczące na kompleksowe usługi programistyczne, nie do końca zdające sobie sprawę ze złożoności oczekiwań. Niejednokrotnie tworzenie aplikacji internetowych wymaga zatrudnienia kilku specjalistów, skorzystania z usług software house albo liczenia na dobry outsourcing pracowników IT.

Czy web developer może mieć wąską specjalizację?

Istnieje kilka technologii dominujących w tworzeniu aplikacji internetowych, ich webowych interfejsów, a także mechaniki. Programista JavaScript ze znajomością HTML, CSS czy PHP znajdzie z pewnością pracę jako web developer. Osoby specjalizujące się w określonym języku i technologii, jednocześnie znające bazowe elementy budowania stron również bez większego problemu odnajdą się na stanowisku Junior Web Developer, gdyż z założenia nie wymaga ono szerokiej wiedzy. Dla programisty budującego aplikacje webowe zwykle nie jest problemem poznawanie nowych narzędzi, wykorzystywanie różnych środowisk czy nawet przejście na inny język programowania, jeżeli tylko dostatecznie dobrze opanował on podstawowe zasady i logikę działania.

Oferty pracy na stanowisku web developer a rzeczywistość

Coraz częściej pracodawcy odchodzą od zatrudniania osób na stanowiskach tak ogólnie określanych jak web developer. Wolą mieć szereg specjalistów w określonych dziedzinach, współtworzących zgrany i skuteczny zespół. Liczne software house czy inne przedsiębiorstwa zatrudniające informatyków poszukują osób na stanowisko pracy takie jak programista JavaScript, SQL developer czy grafik komputerowy, którzy w zakresie zadań będą mieli web developing. Wynika to również z dużego zapotrzebowania na specjalistów IT na rynku, połączonego jednocześnie z niewielką ilością osób z odpowiednim doświadczeniem. Więcej o rynku pracy dla programistów możesz przeczytać w artykule Jakich pracowników potrzebują firmy programistyczne? Dlatego też w interesie pracodawcy leży właściwe określanie stanowisk i precyzowanie oczekiwań, by łatwiej było znaleźć odpowiednie osoby do pracy.