backend developer

Backend developer i jego rola w tworzeniu aplikacji

Tworzenie aplikacji różnego typu, czy to rozwiązań dedykowanych, programowanie aplikacji mobilnych czy internetowych wymaga określonych umiejętności oraz doświadczenia. Nad pojedynczym programem bardzo często pracuje zespół specjalistów, a gdy proces obejmuje złożone oprogramowanie na zamówienie, często nawet cała firma czy oddział korporacji. Backend developer odgrywa kluczową rolę w procesie programowania aplikacji, gdyż to od niego zależy sprawne działanie wszystkich funkcji. Dowiedz się, kim jest programista backendu i jak dokładnie wygląda wytwarzanie oprogramowania z jego udziałem.

Co oznacza praca jako backend developer?

Tworzenie aplikacji internetowych wymaga współdziałania w zasadniczo dwóch strefach, front-end, czyli prezentacji, oraz back-end, czyli programowania funkcjonalności, usług w aplikacji. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym zajmuje się frontend developer, przeczytaj artykuł Praca jako programista front end – wymagane umiejętności. Wytwarzanie oprogramowania webowego jako backend developer wymusza przynajmniej częściowe współdziałanie z twórcami front-endu. Przede wszystkim jednak jest to programowanie API – Application Programming Interface, z którego następnie korzystają programiści pracujący nad udostępnianiem funkcji z użyciem GUI – Graphical User Interface ostatecznym odbiorcom. W efekcie pracy programisty back-end powstają wykorzystywane usługi, które niejednokrotnie mimo krótkiego interfejsu kryją za sobą wielogodzinną lub nawet wielodniową pracę, jaką wykonał programista C#, Java czy PHP, tysiące linijek kodu, komponentów i zależności.

Stanowisko backend developer – kluczowe zadania

Do kluczowych zadań stawianych osobom pracującym jako backend developer należy odpowiednie zaprogramowanie wspomnianego API. Jednak web developer w tym zakresie ma również za zadanie dbać o optymalne działanie aplikacji – wydajność i szybkość jest w dzisiejszych czasach bardzo istotna. Kod musi być również napisany zgodnie z obranymi w danym software house zasadami dobrego programowania, by był czytelny, nienadmiarowy i zrozumiały dla innych osób z projektu. Tworzenie aplikacji wymaga również opracowywania bieżącej dokumentacji. Do specyficznych zadań, jakie może mieć backend developer, należą opracowanie samego API, tworzenie bazy danych, obsługa zagadnień związanych z bezpieczeństwem czy kwestie utrzymania – maintenance, naprawy błędów.

Technologie i narzędzia dla backend developera

Kto może pracować jako backend developer? Najczęściej jest to .net developer z językiem C#, programista Java, PHP, Ruby albo inny inżynier oprogramowania, w wybranym języku dobrze współpracującym z zadaniami stawianymi web developerom. Obok środowisk programistycznych, IDE opracowanych do programowania funkcjonalności, jakie mają aplikacje webowe, programiści korzystają z różnorodnych bibliotek wspierających ich pracę, jak również systemów baz danych. Poza tym jak niemal każdy programista – specjalista IT w pracy na backendzie korzysta się z narzędzi umożliwiających zarządzanie infrastrukturą i środowiskami, systemami kontroli wersji kodu czy platformami do porozumiewania się dostosowanymi do warunków pracy, jakimi dysponuje firma programistyczna. Przeczytaj również: Czym tak naprawdę zajmuje się firma programistyczna?