Systemy klasy ERP i oprogramowanie dedykowane je tworzące

Systemy klasy ERP – co to jest?

Systemy klasy ERP to znak obecnych czasów dla biznesu. Niemal każda większa firma, przedsiębiorstwo handlowe, usługowe czy korporacja korzysta z aplikacji tego typu. Gotowe rozwiązania albo oprogramowanie dedykowane, w każdym przypadku indywidualnie skonfigurowane do potrzeb firmy. Wykwalifikowany specjalista IT lub ich zespół zajmują się wdrażaniem systemów ERP. Wcześniej proces może obejmować także badanie potrzeb, projektowanie systemów informatycznych oraz tworzenie aplikacji je budujących. Czym zatem są takie systemy,  na czym polega ich działanie?

Co może składać się na systemy klasy ERP?

Określeniem systemy klasy ERP nazywa się zespół oprogramowania, które wspiera przedsiębiorstwo w działaniu.  Program ERP, czyli Enterprise Resources Planning to jedna z takich aplikacji. Zalicza się do nich na przykład CRM, kadry, finanse, system sprzedaży – aplikacje do zarabiania bezpośredniego, oprogramowanie magazynowe czy logistyka i zarządzanie produkcją. Każda z takich aplikacji korzysta ze wspólnej bazy danych przedsiębiorstwa. Software house tworzą najczęściej oprogramowanie na zamówienie, choć wykorzystywane są również odpowiednio dostosowane gotowe systemy. Chcesz poznać różnice? Przeczytaj  Oprogramowanie dedykowane a systemy pudełkowe. Tworzenie aplikacji łączących się w systemy klasy ERP może obejmować zarówno aplikacje webowe, bazodanowe, jak i aplikacje mobilne.

Systemy klasy ERP – powstawanie i wdrażanie

Oprogramowanie dedykowane zwykle wchodzące w skład systemów do planowania zasobów przedsiębiorstwa bardzo często jest wykorzystywane w firmie osobno. Takie projektowanie aplikacji nieuwzględniające ich kooperacji nie jest dobrą praktyką. Kilka odmiennych aplikacji, które nie współpracują bezpośrednio ze sobą, służy do wykonywania określonych zadań. Dlatego też wdrożenie kompleksowego rozwiązania, jakim są systemy klasy ERP, bardzo często powoduje optymalizację działania całej firmy. Jednak nie zawsze jest konieczność migracji na inne aplikacje. Czasami sprawny analityk systemowy może zaproponować proces określany jako integracja systemów, które już istnieją. Jeżeli nie będzie to wydajne rozwiązanie, możliwości są dwie. Pierwsza z nich to dostosowanie istniejących na rynku gotowych systemów. Drugą jest budowa nowego rozwiązania, projektowanie aplikacji i ich implementacja. Przeczytaj więcej o procesie powstawania oprogramowania w software house:  Tworzenie aplikacji w software house – najlepsze oprogramowanie na zamówienie.

Proces przechodzenia w firmie na nowe oprogramowanie dedykowane może być trudny i wiązać się z tymczasowym spadkiem wydajności. Jednak jeżeli zajmie się nim wykwalifikowany specjalista z branży IT z zespołem, ma ogromne szanse wprowadzić liczne usprawnienia na stałe.