Programista PHP - początki programowania nie są trudne

Programista PHP – czy musi mieć umiejętności webmastera?

Praca jako programista PHP to bardzo często spotykane zajęcie. Sam język kusi stosunkowo prostymi podstawami, bogatą dokumentacją w sieci. Można bez trudu poczuć się jak specjalista IT już po krótkim sieciowym tutorialu. Czy jednak kariera dla osób tworzących aplikacje internetowe w PHP jest faktycznie taka prosta? Dlaczego wielokrotnie wymaga się od nich kompleksowej wiedzy, jaką ma web developer? A może początkujący specjalista z branży IT szybciej odnajdzie się jako programista Java, Python czy .NET?

Programista PHP – czyli tak właściwie kto?

Język programowania PHP przez wielu developerów traktowany jest nieco po macoszemu. To środowisko wykorzystywane przede wszystkim w procesie obejmującym tworzenie aplikacji, dynamicznych stron internetowych. Dlatego też niemal stale zarówno liczne software house, jak i indywidualni klienci poszukują osób na stanowisko programista PHP. Bardzo często jednak zakres wymagań stawianych programistom znacząco się od siebie różni. Wiele z nich to zadania dla osób tworzących kompleksowe aplikacje webowe, grafików czy full stack developerów. Czasami wymagane są nie tylko podstawy baz danych czy testowania, ale umiejętność pracy jako SQL developer czy pełnowymiarowy tester oprogramowania.

Małe projekty a rozbudowane aplikacje webowe – programista PHP o wielu możliwościach

Swoiste pomieszanie kompetencji informatyk programista, grafik, tester czy specjalista IT baz danych ma najczęściej miejsce w przypadku małych projektów albo pracy freelancerów. By odnaleźć się na rynku nie mając stałego zatrudnienia, często muszą wykazywać się wieloma umiejętnościami. Przez to też nie tyle software house, co raczej firmy jednorazowo zlecające tworzenie aplikacji internetowych uważają, że programista PHP może pracować samodzielnie jako web developer. Sprawdź również artykuł: Czym się zajmuje web developer? Kiedy projektowane są silnie rozbudowane aplikacje internetowe, do ich implementacji wykorzystywany jest bardzo często wyspecjalizowany outsourcing IT.

Czy praca jako programista PHP to dobry pomysł na start?

Kariera w branży IT nie musi być trudna, nawet bez kierunkowego wykształcenia. Jednak przyszły specjalista IT musi mieć silną chęć samorozwoju i wyćwiczyć w sobie umiejętność analitycznego myślenia. Jeżeli interesujesz się, jak mogą wyglądać początki przy innych językach programowania, przeczytaj: Programista Java – od czego zacząć? Rozpoczęcie przygody z programowaniem jako programista PHP nie jest złym pomysłem, trzeba jednak mieć świadomość, że konkurencja na rynku pracy mimo deficytu specjalistów jest spora. Praca w software house wymaga zwykle dużego doświadczenia i konkretnych umiejętności.