Programista Java - od czego zacząć?

Programista Java – od czego zacząć?

Praca jako programista Java należy do jednej z najczęściej poszukiwanych form zatrudnienia na rynku IT, w software house. Wynika to z pewnością po części z popularności, a po części z wszechstronności tego języka. Aby zostać dobrym Java developer,  z pewnością trzeba posiadać szeroką wiedzę i doświadczenie. Od czego warto zacząć przygotowania do tego zawodu? Czy każdy jest w stanie opanować podstawy programowania, by móc tworzyć aplikacje internetowe, oprogramowanie dedykowane czy inne programy i skrypty? Jaka może być kariera jako specjalista IT z zakresu środowiska Java i pokrewnych narzędzi?

Programista Java – pierwsze kroki

Wbrew pozorom pierwsze kroki, jakie warto podjąć, by zostać programistą, nie muszą być ściśle związane z programowaniem. Ścieżek jest wiele, o czym wie niemal każdy inżynier oprogramowania. Pierwszą styczność z Javą mają w dzisiejszych czasach nawet dzieci i młodzież, poznając podstawy programowania obiektowego na informatyce czy kursach w formie zabawy. Jednak programista Java wcale nie musiał mieć styczności z językiem od małego, na rynku dostępne są różnorodne kursy, programistyczne bootcampy i literatura tematyczna. Obok tego ważne jest także wykształcenie bardziej ogólne. To między innymi podstawy logiki, algorytmów i znajomość języka angielskiego. Projektowanie aplikacji i ich późniejsza implementacja w wydajny sposób nie byłaby możliwa bez wspomnianych umiejętności.

Kto może zostać programistą Java?

Aby pracować jako programista Java nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Ważny jest jednak zestaw cech takich jak analityczne podejście do problemów, dokładność, zaangażowanie i dociekliwość.  Sprawdź też: Jakich pracowników potrzebują firmy programistyczne? Oczywiście osoby potrafiące programować w innym języku, jak na przykład programista .NET , Python czy C z pewnością łatwiej poradzą sobie z przejściem na Javę. Być może też szybciej uda się im znaleźć pracę w software house. Czym jest to miejsce dowiesz się z artykułu Software house – co to właściwie znaczy?

Praca na stanowisku programista Java w software house

Java developer zwykle współpracuje z innymi programistami czy web developerem. Sprawdź także: Web developer – czym się zajmuje? Ścieżka kariery na stanowisku programista Java jest podobna do innych typowo programistycznych form zatrudnienia. Może rozpocząć się od stażu lub pracy jako junior, a kończy w zależności od firmy najczęściej jako Senior Java Developer lub specjalista IT. Programista Java w swojej pracy wykorzystuje liczne narzędzia, biblioteki i określone środowiska, które warto przynajmniej pobieżnie poznać, zanim rozpocznie się poszukiwania zatrudnienia.