Tester oprogramowania w software house

Tester oprogramowania – co warto wiedzieć, by nim zostać?

Praca jako tester oprogramowania jest szansą dla osób chcących rozpocząć karierę w IT, w software house czy jako wolny strzelec. Choć często niedoceniany, tester aplikacji odgrywa kluczową rolę w procesie obejmującym tworzenie aplikacji mobilnych, systemów informatycznych czy dedykowanego oprogramowania. To właśnie od jego skrupulatności, dokładności i jakości pracy zależy, czy kolejna wersja aplikacji albo całkiem nowe oprogramowanie na zamówienie będzie niezawodne, pozbawione błędów. Również właściwa komunikacja software testera z zespołem pozwala na osiągnięcie sukcesu. Jakie są realia tego zawodu? Kto w związku z tym może zostać dobrym testerem oprogramowania? Czy tester to zawsze programista Java, PHP albo JS?

Czy tester oprogramowania musi mieć wykształcenie i doświadczenie jako specjalista IT?

Wiele osób rozważających karierę jako specjalista IT zastanawia się, jak zacząć. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakich pracowników potrzebują firmy programistyczne – kliknij. Ścieżek rozwoju jest wiele, co ciekawe nie wszystkie wymagają specjalistycznego wykształcenia czy ukończenia studiów. Należy do nich tester oprogramowania. Ważne, by poznał teorię testów oraz niezbędne narzędzia. Co więcej, osoby sprawdzające się w tej pracy bardzo często nie są wykształcone w ścisłych kierunkach jako matematyk, fizyk czy specjalista IT. Cenne są jednak pewne cechy określające działania, takie jak skrupulatność, dociekliwość, staranność. Nie bez znaczenia przy pracy w zespole stają się także umiejętności miękkie, zdolność do jasnej komunikacji. Podobnie jak w predyspozycjach wymaganych dla zawodów takich jak programista PHP czy .NET developer, również testerom przydaje się umiejętność analitycznego myślenia. Tester automatyzujący, czyli tworzący skrypty przyspieszające wykonywanie szerokich testów musi także znać podstawy programowania, wybrane biblioteki i narzędzia testowe.

Wolny strzelec, własna firma czy etat w software house -tester oprogramowania a forma zatrudnienia

W przypadku pracy jako tester oprogramowania istotne jest działanie zespołowe. Choć doświadczone osoby na tym stanowisku zwykle wypracowują sobie formy pracy zdalnej, to jednak bazuje ona na doskonałej komunikacji z grupą programistów. Dlatego też praca jako wolny strzelec raczej na początku jest trudna do osiągnięcia. Prędzej programista JavaScript czy PHP może pracować w taki sposób. W firmach programistycznych, software house testerów zatrudniają na podstawie umów o pracę lub kontraktów, w formie współpracy B2B. Wtedy własna, jednoosobowa działalność gospodarcza może być szansą na dodatkowy rozwój w innych kierunkach. Sprawdź, czym jeszcze może zajmować się firma programistyczna, czytając artykuł Czym tak naprawdę zajmuje się firma programistyczna? Zdobywanie doświadczenia jako tester oprogramowania nie musi być trudne, ważne jest jednak ukierunkowanie na sukces i dociekliwe poznawanie możliwości tego zajęcia.